Ethics for Technologies with High Socio-Economic Impact
Циљ пројекта TechEthos јесте да се Европској унији прокрчи пут ка улози предводника у области напредних, развојних технологија које са собом доносе нове етичке изазове и друштвене последице. Пројекат ће развити смернице за развој и примену тих технологија како би се обезбедили највиши етички стандарди на нивоу ЕУ и шире међународне заједнице.
Подаци о пројекту
Извор финансирања: Хоризонт 2020 програм Европске комисије
Трајање пројекта: 01/2021 – 12/2023
Сајт пројекта: techethos.eu
Контакт: Иван Умељић – iumeljic@cpn.rs
Координатор:
Austrian Institute of Technology, Аустрија
Партнери:
Associazione Italiana per la Ricerca Industriale, Италија
Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives, Француска
De Montfort University, Велика Британија
European Network of Science Centres and Museums – ECSITE, Белгија
European Network of Research Ethics Committees Office, Немачка
Trilateral Research, Велика Британија/Ирска
Technische Universiteit Delft, Холандија
University of Twente, Холандија
Science Center Network, Аустрија
iQLANDIA, Чешка
Bucharest Science Festival, Румунија
Parque de las Ciencias, Шпанија
Vetenskap & Allmänhet, Шведска
Центар за промоцију науке, Србија
Активности:
У пројектне активности укључен је велики број заинтересованих страна, у распону од истраживача и иноватора, преко истраживачких етичких одбора, одбора за истраживачки интегритет, до организација цивилног друштва и доносилаца одлука. Основне активности пројекта се могу одредити према следећим плановима и циљевима:
– Спровођење анализе технологија у настајању са високим друштвено-економским утицајем, како би се идентификовале три до четири технологије или породице технологија које засебно могу побудити изазовна етичка питања.
– Идентификовање и анализа етичких питања која подстичу развој одабраних технологија.
– Истраживање ставова и становишта различитих заинтересованих страна – научноистраживачка заједница, индустрија али и шира јавност коју дотичу етичке импликације ових технологија – помоћу различитих метода и алата попут осмишљавања сценарија и медијских анализа.
– Развијање етичког оквира и идентификовање нужних елемената који ће бити интегрисани у протоколе за научна истраживања.
– Истраживање и поређење ЕУ политика (правно-регулаторни и процедурални оквири) са осталим регионима света, и процена могуће потребе за креирањем посебних правних регулатива у вези са идентификованим технологијама на нивоу ЕУ.
– Развијање извршних препорука за истраживање и иновације које би идентификованим технологијама обезбедиле „етику усклађену са дизајном“ (ethics by design) и подржале рад истраживачких заједница и истраживачких етичких одбора.
– Сарадња, удруживање, ангажовање.
– Синергија, дисиминација и комуникација са заинтересованим странама.
Улога ЦПН-а:
Центар за промоцију науке је, кроз учешће у оквиру мреже научних центара и музеја у Европи – ECSITE, и са још пет међународних организација из Аустрије, Чешке, Румуније, Шпаније и Шведске, укључен у активности које поспешују дијалог између науке и друштва. Свака од ових шест организација организоваће иновативне програмске активности отворене за јавност (укључујући и осетљиве групе), попут научних кафеа, дијалога, трибина и изложби.