European ARTificial Intelligence Lab

(Европска лабораторија вештачке интелигенције)

Вештачка интелигенција (AI – Artificial Intelligence) полагано постаје свеприсутна појава и умногоме обликује наше животе, понашање, навике, активности. Са њеним даљим развојем и очигледним драматичним напретком, отварају се бројна питања, дилеме, страхови или одушевљавања. Но какве су заправо перспективе које AI заиста нуди? И да ли нам и како научници и уметници кроз интердисциплинарну сарадњу и заједничке концепте могу помоћи да разумемо будућност која је већ на прагу, а негде и започела? Пројекат European ARTificial Intelligence Lab се бави бројним сродним темама и отвара заједничку дискусију на широком пољу вештачке интелигенције које укључује неуронауке и роботику, али и нове (суб)дисциплине које још нису нашле своје српске називе, попут Data Science-а, Machine или Deep Learning-а.

Подаци о проjекту

Извор финансирања: Креативна Европа

Траjање проjекта 10/2018 – 12/2021

Саjт: https://ars.electronica.art/ailab/en/ 

Контакт: Добривоје Лале Ерић – dleric@cpn.rs

Координатор

Ars Electronica, Аустрија

Партнери

Science Gallery, Ирска

Waag Society, Холандија

LABoral, Шпанија

Etopia, Шпанија

Kapelica, Словенија

Hexagon, Француска

SOU Festival, Грузија

Gluon, Белгија

CLICK Festival, Данска

Onassis Cultural Center, Грчка

le lieu unique, Француска

Центар за промоциjу науке, Србија

Научни партнери (екстерни)
Опис проjекта

Настао као наставак изузетно успешне сарадње у оквиру Европске мреже дигиталне науке и уметности, пројекат European ARTificial Intelligence Lab укључује већи број иницијалних партнера уз нове институције из Француске, Белгије, Данске, Холандије, Грчке и Грузије.

У широком и свеобухватном домену вештачке интелигенције, пројекат ће се пре свега фокусирати на културолошке, психолошке и филозофске аспекте који су под снажним ударом нових технологија и научних открића. Несумњиво је да су традиционални оквири индивидуалног и колективног идентитета постали упитни, и да се људско друштво, па и савремена цивилизација у целини, налазе пред неумитним променама. Пројекат ће задржати успостављену и успешно тестирану праксу отворених позива, уметничких резиденција у кључним европским научним институтима и продукције оригиналних радова, насталих на основу расписаних позива и прокламованих
начела. Свака укључена организација ће самостално развијати разноврсне програме – изложбе, едукативне радионице, конференције, семинаре, перформансе – и поново, као у случају оригиналног Art & Science пројекта, под заједничком капом ће се реализовати сасвим оригинални, јединствени догађаји у Линцу, Љубљани, Сарагоси, Тбилисију, Атини, Амстердаму, Даблину, Београду…

Улога ЦПН-а

Центар ће током 2019, 2020. и 2021. реализовати и представити већи број различитих програмских активности, под окриљем програма art+science. На националном нивоу иницираће се сарадња између уметничких факултета, удружења и појединаца са једне стране, односно престижних научних институција са друге, попут Математичког института САНУ, Електротехничког факултета или Института за биолошка истраживања ”Синиша Станковић”. Почетак пројекта, када је ЦПН у питању, биће резервисан за професионални обилазак Арс електронике у Линцу и Галерије ”Капелица” у Љубљани под називом We Inspire You!, намењен партнерима, медијима и кључним актерима дијалога
између науке и друштва. Циљ оваквог догађаја јесте суштинско успостављање научне културе и писмености код нас, као симбола савременог друштва спремног на отворену комуникацију и јавни ангажман.

SR